Vi är ett elföretag i Karlskrona med omnejd som hjälper sina kunder med allt inom el, både installationer, underhåll och reparation.Våra tjänster omfattar bland annat installationer och service av elanläggningar och solcellsanläggningar.

Våra kunder är både företag och privatpersoner.

Godkännanden / certifikat inom företaget

  • Lantbruksinstallationer
  • Solcellsinstallationer
  • Liftkort (skylift)
  • Heta Arbeten Licens
  • Arbete på väg

Vi är också anslutna till bl.a:

AC-bilar2

Vad utför vi för tjänster?

  • Elinstallationer
    Vi utför alla förekommande elinstallationer åt företags- och privatsektorn.
  • Service och Underhåll
    Vi förstår vikten av snabb hjälp när er elanläggning inte fungerar som den ska. Vi försöker i möjligaste mån prioritera felsökning och service åt våra kunder.
  • Projektering och rådgivning
    Vi hjälper våra kunder med projektering och rådgivningar av nya och befintliga elanläggningar.
  • Serviceavtal
    Vi tecknar serviceavtal med våra kunder där vi delvis tar över ansvaret av er elanläggning. Vi utför servicebesök och åtgärdar eventuella brister.
  • Energisparåtgärder
    Vi utför energisparåtgärder på er anläggning som tex översyn och optimering av ert elabbonemang, belysningsstyrningar med
    närvarodetektering och elvärmestyrningar mm.
  • Solcellsinstallationer
    Vi säljer, projekterar och installerar solcellsanläggningar i både liten och stor skala för företag och privatpersoner.
  • Jordbruksfastigheter
    Elinstallationer och underhåll av jordbruksfastigheter.
  • Vi utför EIO eltest
    Vi går igenom ditt hem och tex hittar dolda elfel. Lämpligt vid köp/försäljning av fastigheter.

Företaget

1990 startades företaget AC EL av Arne och Clas. Förnamnens initialer fick bilda firmanamnet. Clas fortsatte till andra uppgifter medan Arne Nilsson sedan dess drivit firman.
Men AC kan även tolkas som förkortningen för växelström, Alternated Current, en minst lika bra uttolkning av företagsnamnet. Fritt fram för egen tolkning!
Firmanamnet ger också en extrabonus: vi hamnar alltid först i telefonkatalogen och andra listor… =)
Företaget har vuxit till att idag bestå av, förutom Arne, sex montörer och administrativ personal. Starten skedde i Spjutsbygd, norr om Karlskrona. Nästa anhalt blev lokaler i Rödeby och nu, sedan september 2012 finns vi i nybyggda lokaler på Tennvägen 10 i Torskors, Karlskrona.

Personal

Arne Nilsson, VD

 

📞  070-849 24 43

📧  arne@acelab.se

Lena Nilsson

 

📞  070-932 45 48

📧  lena@acelab.se

Sofie Nilsson

 

📞  073-397 69 91

📧  sofie@acelab.se

Mattias Carlsson

 

📞  073-332 86 29

📧  mattias@acelab.se

Kristian "Krille" Svensson

 

📞  070-998 74 24

📧  krille@acelab.se

Jörgen Barnå

 

📞  076-885 85 46

📧  jorgen@acelab.se

Fredrik Mårtensson

 

📞  070-852 54 50

📧  fredrik@acelab.se

Robin Holgersson

 

📞  079-336 87 61

📧  robin@acelab.se

Paul Maddocks

 

📞  -

📧  paul@acelab.se

Kontakt

📍    Tennvägen 10

        371 50 Karlskrona

📞  070-849 24 43

📧  info@acelab.se

Skapad av EMDesign © Ac-El Ab